середа, 31 травня 2023 р.

Урок-вікторина

 

Фізичні величини, їх вимірювання та використання

Мета: Закріпити вивчений матеріал з теми «Фізика як природнича наука. Пізнання природи»; сформувати навички використання здобутих учнями знань на практиці в щоденному житті; зацікавити учнів до подальшого вивчення предмету.

Обладнання: зошит з друкованою основою за програмою «Інтелект України», телевізор, ноутбук, картки з завданнями

Тип уроку: узагальнення вивченого матеріалу в формі вікторини

Хід уроку

1.                    Організаційний момент. Вчитель вітається  з класом, оголошує тему уроку, налаштує учнів на плідну роботу, ділить клас на групи.

Ровесники, друзі,

Тут ваші знайомі,

Що разом із вами на партах сидять.

Ми в школі своїй,

Як у рідному домі,

І всі намагаємось вчитись зразково.

Вчимось, як годиться;

Підручник і книжка —

 наш друг повсякчас.

 Розкрити ми прагнемо всі

таємниці  Природи,

яка оточує нас.

 Це легко сказати: «Розкрить таємниці».

А як це зробить, хто б сказав, далебі? .

Бо фізика, друже, Не якась таємниця,

Відомо це всім, кожен зна по собі.

Отже, уважно глядіть, придивляйтесь,

Секрети природи розкрити навчайтесь.

Що здійсните все ви — одна запорука:

Наука, Наука, Наука.

 

2.                   Тур І «Бліц-опитування»

(учитель по черзі кожній команді зачитує питання, учні відповідають і за кожну правильну відповідь отримують 1 бал)

Блок запитань для 1 команди

1.     Усе життя ходить, а з місця не сходить. (Годинник)

2.     Чого більше 1 кг пір’я, чи 1 кг заліза (Пір’я)

3.     Я хоч і маленький, так удаленький, варто глянути на мене — і відразу знатимеш свій шлях. (Компас)

4.     Тепла гармошка весь дім обігріває. ( Опалення, батарея)

5.      Скільки бий — воно не плаче, і не злиться, тільки скаче. (М'яч)

6.     На хвилинку в землю вріс кольоровий диво-міст. (Веселка)

7.      Що в скриню не сховаєш? (Світло)

8.      У воді не тоне, у вогні не горить. (лід)

9.      Смеркне – я світити мушу,  щоб як вдень було в оселі.

  Хоч і схожа я на грушу, та прив’язана до стелі. (Електролампочка)

10.                 Куди ступиш — всюди маєш,

  Хоч не бачиш, а вживаєш. (Повітря)

11.                Дві сестри гойдалися,  правди домагалися,

  Ледве не побилися, раз — і зупинилися. (Терези)

12.                Все по колу і по черзі, дві подружки ходять вперто,

 Не штовхаючись ніколи, кожна знає своє коло. (Стрілки годинника)

 

Блок запитань для 2 команди

1.     Що вимірюють секундоміром? (час)

2.     Будь який предмет у фізиці (фізичне тіло)

3.     Основна одиниця маси? (кілограм)

4.     Яке явище змішує речовини (дифузія)

5.     Розділ фізики, що вивчає світло та світлові явища (оптика)

6.     Прилад для вимірювання швидкості (спідометр)

7.     Вода у твердому стані (лід)

8.     Хоча й не лід, а розтане,

Не ліхтар, а світло дає. (свічка)

9.     Ти за нею – вона від тебе,

Ти від  неї – вона за тобою   (тінь)

10.                 Хто завжди правду каже? (дзеркало)

11.                 Нею вимірюють об’єм тіла (мензурка)

12.                 Що важче 1 кг пір’я, чи 1 кг заліза (однаково)

 

3.                   Тур ІІ «Скласти слова»

(учитель роздає кожній команді набір складів з яких потрібно скласти слова фізичних тіл, явищ, речовин, а учні мають правильно поєднати склади слів та за кожну правильну відповідь отримують по 1 балу)

 

Слова 1 команди:

Ма-са, об’-єм, яви-ще, во-да, ве-сел-ка.

 

Слова 1 команди:

Ті-ло, пло-ща, ме-тр, ди-фу-зія, світ-ло.

 

4.                   Тур ІІІ «Вгадай вченого по фото»

(учитель на екран виводить портрети вчених-фізиків, а учні повинні назвати прізвище цього вченого та його відкриття. Правильна відповідь зараховується тій команді, яка першою підняла руку і дала правильну відповідь 1 бал)

Ісаак Ньютон- (4 января 1643 - 31 марта 1727) ,англійский математик, астроном, фізик, механік, що заклав основи класичної механіки, один із творців класичної фізики – Ньютон пояснив рух та його властивості

 

Архімед – (дав.-гр. ᾽Αρχιμήδης; близько 287 до н. е., Сиракузи — 212 до н. е., Сиракузи) — давньогрецький математик, фізик, інженер, винахідник та астроном.

 

Ерне́ст Ре́зерфорд (1871-1937)- англійський фізик. Один із засновників вчення про радіоактивність, ядерної фізики й уявлень про будову атомів.

 

Арістотель - (384 до н.е. — 322 до н.е.) — давньогрецький універсальний вчений, філософ і логік, засновник класичної (формальної) логіки.

Джозеф Томсон (1956)- один з основоположників класичної електронної теорії металів.

Альберт Ейнштейн (1874 - 1955). Основоположник сучасної фізики, автор теорії відносності, лауреат Нобелівської премії у галузі фізики

 

5.                   Тур ІV «практичний експеримент»

(з кожної команди виходить по два учні та виконують експеримент,  в якому визначають ціну поділки приладу та об’єм тіла неправильної форми, решта команди в цей час перетворює одиниці вимірювання об’єму. За кожне із завдань команда може отримати 1 бал)

1 команда:

Визначає ціну поділки мензурки та за її допомогою знаходить об’єм ключа

2 команда:

Визначає ціну поділки мензурки та за її допомогою знаходить об’єм болта чи шурупа

6.                   Тур V «Ребуси- кросворди»

 

(учитель кожній команді роздає картки з ребусами в яких закодовані фізичні терміни, а учні мають його прочитати та пояснити.  за правильну відповідь отримують 1 бал)

  фізична величина


вимірювальний прилад

 


 

7.                   Тур VІ «Фізичні прилади»

(учитель за допомогою комп’ютера на екран телевізора виводить фото фізичних вимірювальних приладів. Учні називають цей прилад та фізичну величину, яку він вимірює разом з основною одиницею вимірюваннями за Міжнародною системою СІ. За кожну правильну відповідь команди отримують 1 бал)

Фото приладу

Назва приладу

Вимірювальна величина

Основна одиниця вимірювання

1

 

 

Терези

 

 

Маса

 

КГ

гр, т, ц

2

 

 

Секундомір

 

 

Час

 

 

С

хв, год, доба, місяць…

3

 

 

Рулетка

 

 

Довжина

 

М

мм, см, дм, км, дюйм…

4

 

Спідометр

 

 

Швидкість

 

 

м/с

см/хв, км/год..

5

 

Мензурка, мірна склянка

 

 

Об’єм

 

 

М3

 

См3, мм3, мл

6

 

 

Термометр

 

 

Температура

 

 

0С, К

7

 

 

Компас

 

 

Полюси Землі

 

8

 

 

Тонометр

 

 

Тиск

 

 

мм.рт.ст


8.                   Підсумки уроку

Підводимо підсумки уроку, називаємо команду переможців, виставляємо учням оцінки.

Цікава фізика наука,

З її законами всі ми

В житті стрічаємось повсюди

У повсякденному бутті.

Чи завжди лід бува холодним?

Смола – тверда, а чи м’яка?

Тече вода, а газ ніколи

Побачить змоги в нас нема.

Чому бувають ранком роси?

Чом по стерні не ходять босі?

Для чого дідусю кожух?

Чому життя все наше – рух?

Як хочеш все про диво знати,

То треба фізику вивчати.

На всі “чому”, “коли”, ”відколи”

Отримуй відповіді в школі.

Команди смілих і кмітливих

Поміряли сьогодні  сили.

Всім довели, що ви уважні,

Розумні, мудрі і відважні!

 

 

   

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ДОДАТКИ

ТУР ІІ

Слова І команди

ма   са    об’ єм 

яви  ще  во да

ве  сел  ка

Слова ІІ команди

ті ло  пло ща

ме тр  світ ло

ди фу зія

ТУР V

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1 команда

 

2,5 год=                  хв =                   с

3км250 м=                      м

200 дм3 =               м3

 

 

 

 

 

 

 

 

2 команда

 

1 год 25 хв =                 хв =                      с

4,5 км =                                м

2 м3 =                см3

 

 

Немає коментарів:

Дописати коментар