Тема: Побудова діаграм і графіків в електронних
таблицях MS Excel.
Пізнавальна мета уроку: закріпити навички роботи з ЕТ Excel; поглибити
знання учнів по темі «Діаграми»; навчити учнів будувати різноманітні типи діаграм, графіків у електронній таблиці; сформувати вміння створювати різні діаграми;
вдосконалювати навички роботи на ПК.
Розвивальна
мета уроку: розвивати
навики роботи на комп'ютері, навики роботи з електронними таблицями.
Виховна мета уроку: виховувати старанність, активність при вивченні нового матеріалу, уміння
працювати в групі; розвивати логічне мислення, увагу; сприяти самостійній
роботі за комп’ютером.
Обладнання: ПК, індивідуальні картки із завданнями, таблиці, електронна презентація.
Тип уроку: нестандартний (урок-гра).
Хід уроку.
I.
Організація уроку.
- Доброго дня, шановні учні
та гості.
- Сьогодні ми проведемо наш
урок у незвичному вигляді.
- Я пропоную вам сьогодні
відправитися на пошуки великих скарбів. Але щоб відшукати більше золота ми
розділимося.
- Уявіть себе моряками, командою
судна. Вам необхідно зараз дати назву вашому судну, яка стосувалася б теми
"Електронні таблиці" і вибрати капітана. (про це учні були попереджені на перерві)
- А поки, ви ще нічого не знайшли, якщо вам потрібно буде долати якісь
перешкоди на вашому шляху платити вам буду я. Чим більше грошей заробите, тим
краще.
II. Актуалізація і мотивація навчальної діяльності.
Щоб відшукати скарби, потрібно
мати … карту. Її у мене немає, але… у мене є цікава інформація, яку я вам
представлю, якщо ви справитесь із завданням.
Вам необхідно швидко протягом не
більше 3 секунд продовжити речення. Я розпочинаю, а ви закінчуєте. Отже ….
1) Електронні таблиці зручні тим, що дані в них
розміщуються у вигляді ….. (таблиці)
2) Кожна клітинка таблиці має своє …… (ім’я)
2) Кожна клітинка таблиці має своє …… (ім’я)
3) Адреса клітинки складається із назви ……… (стопчика
і номера рядка)
4) Файли, в яких зберігаються ЕТ, ще називаються …… (книгами)
5) Кожна книга в Excel складається з …….. (аркушів, листів)
4) Файли, в яких зберігаються ЕТ, ще називаються …… (книгами)
5) Кожна книга в Excel складається з …….. (аркушів, листів)
6) Клітинку виділену в даний момент
називають… (поточною, активною)
7) В
будь-яку клітинку ЕТ можна ввести … (числа,
текст, формули)
8)
Введення формули починається із знаку … (=)
- Молодці, перевірку ви пройшли, тому тепер я можу поділитися з вами. В Інтернеті я знайшла ось що.
- Ви можете визначити, в якій
країні зберігається найбільший скарб?
- І де саме шукати ці скарби?
- Я вражена! Поясніть, як
вам вдалося так швидко це визначити?
(Ці
відомості учням відомі з курсу математики)
-
Отже, вирішено, пливемо до
Єгипту, на пошуки скарбів в піраміді Хафра.
-
Дорога не близька, тому є час
детальніше ознайомитися з діаграмами.
IIІ. Повідомлення теми уроку.
Ви вже, мабуть, здогадалися, що тема сьогоднішнього
уроку «Побудова діаграм і графіків в електронних таблицях MS Excel »
(Запускаю презентацію
«Діаграма»)
- Відкрийте робочі зошити і запишіть сьогоднішнє число.
ІV. Вивчення нового матеріалу
Сьогодні
ми пригадаємо, що таке діаграма і графік; для чого вони призначені; які є типи
діаграм; з яких елементів вони складаються і саме головне навчимося будувати
діаграми в програмі Microsoft Excel.
Демонстрація презентації вчителем:
(учні записують основні моменти в зошитах)
- Види діаграм. Серед стандартних діаграм
і графіків є такі: гістограма,
лінійчаста, графік, кругова, крапкова, з областями, кільцева, пелюсткова,
поверхнева, бульбашкова, біржова, циліндрична, конічна, піраміда та більше
20 нестандартних діаграм і графіків.
Кругові діаграми більш наочно показують співвідношення частин
у цілому. На кругову діаграму виводяться співвідношення показників, розміщених
в одному рядку або стовпчику, співвідношення даних вказуються у відсотках від
цілого.
Стовпчикові діаграми краще показують кількісні характеристики одночасно в кількох рядках і
стовпчиках.
Лінійний графік краще використовувати для зображення змін показників протягом визначеного
часу.
- Отже, потрібно вибирати певний
вид діаграми для конкретного відображення значень.
- Як створити діаграму? В електронні таблиці включені спеціальні засоби, названі діловою графікою,
які можуть табличні дані зобразити у графічному вигляді.
В Excel 2007 для
створення різноманітних діаграм треба:
1.
Побудувати таблицю даних.
2.
Виділити необхідні дані в таблиці.
3.
Вибрати інтерактивну вкладку Вставлення.
4.
Обрати потрібний тип діаграми (відповідна кнопка на
«стрічці).
5.
Обрати вигляд діаграми.
Діаграму можна
створити на окремому робочому листі або вставити в уже існуючий. (Презентація вчителя)
Діаграма містить такі елементи:
1.
Область діаграми.
2.
Назва діаграми.
3.
Осі діаграми.
4.
Лінії сітки.
5.
Легенда.
6.
Назви осей діаграми.
- Налаштування
опцій діаграм здійснюються за допомогою кнопок «стрічки» або контекстного
меню відповідного елементу діаграми.
V. Фізкультурна хвилинка.
- Ми
так захопилися діаграмами, що не помітили, як пролетів час, до Єгипту вже
близько.
-
Закрийте
очі.
-
Відкрийте
очі, вдивляючись в далечінь (берега не
видно)
-
Закрийте
очі.
-
Відкрийте
очі, рухаючи поглядом ліворуч-праворуч (шукаємо
де земля)
-
Закрийте
очі.
-
Відкрийте
очі. А ось і єгипетський берег (слайд
презентації)
-
Але,
щоб знайти шлях до піраміди Хафри, вам доведеться виконати ще одне завдання.
VІ. Закріплення вивченого
Завдання
буде практичним. Я вам роздаю аркуші із завданнями практичної роботи.
Комплексна практична
робота «Робота з електронними
таблицями».
Мета. Навчитися вставляти
діаграми за допомогою «Майстра діаграм».
Хід роботи.
- Повторити правила т/б у
комп’ютерному класі.
-
Завантажити Excel. - Набрати з клавіатури
таблицю:
Продаж єгипетських сувенирів
|
||
Найменування товару
|
Кількість
|
Відсоток
|
Піраміда
Хеопса
|
58
|
|
Сфінкс
|
106
|
|
Верблюд
|
67
|
|
Намисто
|
49
|
|
Кольорові
листівки
|
171
|
|
Всього
продано:
|
|
|
4. Знайди кількість
проданих всього товарів.
5. Обчисли відсоток за
формулою: =Кількість/Всього продано*100%.
6. Побудуй кругову
діаграму відображення даних таблиці.
На Листі 2 створи таблицю СКАРБИ
|
|||||
Скарби, тис. кг
|
Країна
|
||||
Україна
|
Мексика
|
Росія
|
Єгипет
|
Франція
|
|
Золото
|
19002
|
11000
|
98005
|
109670
|
10000
|
Срібло
|
9300
|
700
|
6002
|
78906
|
91100
|
Коштовне каміння
|
39004
|
43002
|
51897
|
72789
|
6356
|
7. Побудуй стовпчикову
діаграму відображення даних таблиці.
На Листі 3 створи таблицю
|
|||||
Графік зміни температури в пустелі
|
|||||
Час
|
06:10:00
|
07:40:00
|
08:30:00
|
09:30:00
|
10:21:00
|
Прогноз
|
-5
|
4
|
12
|
20
|
32
|
Температура
|
-3
|
2
|
10
|
23
|
40
|
8.
Побудуй лінійний графік
9. Виконати фізкультхвилинку
10. Показати роботу
вчителю.
11. Коректно завершити
роботу з усіма активними програмами
Моя оцінка за
практичну роботу _______________________
1. Учні сідають за комп’ютери,
самостійно відкривають файл-заготовку Діаграма_графік. Xlsх з поданими
таблицями даних.
2. Побудувати діаграму або графік за поданими даними.
3*. Для учнів, які швидше справились із завданням пропоную заробити
додаткові бали, виконавши таке завдання (спільно заповнити таблицю)
Завдання І команді
Дія
|
Хід виконання
|
Відкрити вже створений документ Excel
|
|
Встановити автоматичне перенесення слів
|
|
Перейти на лист 2
|
|
Видалити непотрібний текст в таблиці
|
|
Змінити шрифт заголовків на жирний курсив
|
|
Встановити формат даних
|
|
Завдання ІІ
команді
Дія
|
Хід виконання
|
Зберегти документ Excel
|
|
Вирівняти текст в комірці по центру
|
|
Зафарбувати комірки жовтим кольором
|
|
Перейменувати лист 1 на “Кількість учнів”
|
|
Змінити тип вже створеної діаграми
|
|
Об’єднати п’ять комірок
|
|
VІ. Домашнє завдання.
- Повторити стор.44 – 52.
- Вивчити урок 52 на стор. 53.
- Побудувати діаграму своєї
успішності в І семестрі.
VІІ Підсумок уроку
1. Ось ми і опинилися у підніжжя Хафри (слайд презентації), ми не знайшли золота
і коштовного каміння, але мені здається що ми таки заволоділи значно більшими
скарбами – новими знаннями з інформатики, навчилися будувати діаграми!
2. (1-2 запитання кожній команді)
•
Яке призначення діаграм? (для наочного відображення даних.)
•
Які є типи діаграм? (стандартні — кругові, стовпчикові,
гістограми, графіки)
•
З яких елементів складається діаграма? (область діаграми, область побудови, ліній сітки або секторів кола, рядів даних,
осей, легенд.)
•
Як вилучити діаграму зі сторінки? (виділити діаграму і натиснути
клавішу DеІ.)
3.
Виставлення
оцінок з короткою аргументацією.
4.
Подякувати
за активну участь на уроці.
5.
Урок
завершено. До побачення.
НВК
«Вишгородська районна гімназія «Інтелект» - ЗОШ І
ступеня»
Конспект уроку з інформатики
Побудова діаграм і графіків в електронних таблицях MS Excel.
(7 клас)
Підготувала та провела:
вчитель інформатики
НВК «Вишгородська районна
гімназія
«Інтелект» - ЗОШ І
ступеня»
Бабич Олена Василівна
М.Вишгород
2018р
Немає коментарів:
Дописати коментар